Pokrzywdzony w postępowaniu w sprawach nieletnich

W dzisiejszym wpisie zostanie omówiona kwestia zakresu i charakteru uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu w postępowaniu w sprawach nieletnich. Biorąc pod uwagę specyfikę tej procedury, która odsyła w części do procedury karnej, w części zaś do cywilnej oraz naczelną dyrektywę, którą jest dobro nieletniego i funkcja wychowawcza, podkreślić należy na wstępie, iż rola pokrzywdzonego jest w tym postępowaniu niewielka, zaś przydane mu uprawnienia stosunkowo znikome. W pierwszej kolejności należy bowiem podkreślić, iż pokrzywdzony nie jest stroną tego postępowania i to stwierdzenie winno być punktem wyjścia dla dalszej analizy (art. 30 § 1 u.p.n.). Stronami postępowania są wyłącznie nieletni, jego rodzice lub opiekunowie oraz prokurator. Istnieje możliwość dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze przedstawiciela społecznego organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze lub wspomaganie resocjalizacji nieletnich. W tej sytuacji oczywistym jest, iż pozycja pokrzywdzonego nie jest równorzędna z pozycją nieletniego, nie jest to proces kontradyktoryjny. Również w znacznej mierze różni się od pozycji pokrzywdzonego w procesie karnym, gdzie istnieje możliwość uzyskania przymiotu strony poprzez złożenie oświadczenia o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Przechodząc już do konkretnych uprawnień pokrzywdzonego w postępowaniu w sprawach nieletnich trzeba po pierwsze wskazać na możliwość zaskarżenia postanowienia o umorzeniu postępowania przewidzianą w przepisie art. 21 § 3 u.p.n.. Przepis ten zawiera odesłanie do Kodeksu postępowania karnego w zakresie odpowiedniego stosowania przepisów o pokrzywdzonym. Zatem do przepisów art. 49-52 k.p.k., w tym do przepisu dającego możliwość złożenia wniosku o nałożenie na sprawcę obowiązku naprawienia szkody. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich również bezpośrednio przewiduje możliwość nałożenia przez sąd na rodziców lub opiekunów nieletniego obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przez nieletniego w całości lub w części. Pokrzywdzony ma prawo uczestniczenia w rozprawie, chyba, że jest to sprzeczne z dobrem nieletniego lub względami wychowawczymi. Może mieć również pełnomocnika, zaś gdy jest małoletni jego prawa reprezentuje przedstawiciel ustawowy. Sąd rodzinny ma obowiązek zawiadomienia pokrzywdzonego o wszczęciu postępowania i sposobie jego zakończenia, przy czym jak wskazano powyżej pokrzywdzony może zaskarżyć wyłącznie postanowienie o umorzeniu oraz o odmowie wszczęcia postępowania. Innych rozstrzygnięć kończących sprawę skarżyć nie może, nie jest bowiem stroną postępowania. Pokrzywdzony może, za zgodą sądu rodzinnego przeglądać akta sprawy, z wyłączeniem opinii o nieletnim i wywiadów środowiskowych. Ustawa przydaje pokrzywdzonemu także prawo do zgłaszania wniosków dowodowych, lecz ogranicza termin ich zgłoszenia do rozpoczęcia rozprawy. Pokrzywdzony może nadto zainicjować proces mediacyjny z nieletnim na każdym etapie sprawy.

Status pokrzywdzonego oraz jego ograniczone uprawnienia wzbudzały określone kontrowersje, częścią których zajął się Trybunał Konstytucyjny, skutkiem czego wyrokiem z dnia 29 czerwca 2016 r. (sygn. akt: SK 24/15) uznał, że: „art. 30 § 1 ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (j.t. Dz.U.2014.382, ze zm.) w zakresie, w jakim nie uznaje się pokrzywdzonego za stronę postępowania w sprawie nieletniego, czego konsekwencją jest brak prawa pokrzywdzonego do wniesienia apelacji, jest zgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 77 ust. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 78 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji”.  W uzasadnieniu powołanego orzeczenia Trybunał Konstytucyjny wskazuje przede wszystkim na specyficzny charakter postępowania, którego głównym zadaniem jest respektowanie dobra nieletniego, nie zaś kontradyktoryjność ewentualnego sporu wywołanego zachowaniem lub postawą nieletniego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *